ACM houdt toezicht op naleving Europese Data Act

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) houdt vanaf deze week toezicht op naleving van de Europese Data Act. Deze wet moet gebruikers van slimme apparaten meer controle over hun data geven. Ook moet het makkelijker zijn om van cloudprovider te veranderen en om verschillende clouddiensten aan elkaar te koppelen.

Toegang tot data

Gegevens afkomstig van slimme apparaten, zoals omvormers van zonnepanelen en auto’s, waren vaak alleen toegankelijk voor de fabrikanten ervan. De Data Act schrijft voor dat eigenaren en gebruikers eveneens  toegang tot deze data hebben én kunnen delen met bedrijven naar hun keuze.

Interoperabiliteit

Een andere verplichting van de Data Act heeft betrekking op de interoperabiliteit tussen cloudproviders. Diensten van verschillende aanbieders moeten gemakkelijker aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Ook de overstap naar een andere clouddienst dient eenvoudig te zijn.

Rechten

De ACM controleert of cloud-aanbieders en leveranciers van slimme apparatuur met hoofdkantoor in Nederland aan de Data Act voldoen. Consumenten en bedrijven die van mening zijn dat hun rechten worden geschonden, kunnen hiervan melding maken bij de ACM.

Klik hier voor het bericht van de ACM.