De komende tijd gaat de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) steekproefsgewijs zorgverleners bezoeken, waaronder ziekenhuizen en huisartsenposten. De toezichthouder wil controleren hoe zij omgaan met informatie over patiënten en cliënten.
Medisch dossier
Alleen de behandelaar en bevoegde medewerkers mogen een medisch dossier van een patiënt bekijken. Zorgorganisaties dienen dit te controleren. Tevens moeten deze gegevens goed zijn beveiligd tegen hackers en datalekken. Dat is nu nog niet bij alle zorgverleners het geval volgens de AP. Ook bij het delen van patiëntgegevens tussen zorgaanbieders zou nog veel misgaan.
Beschermingsmaatregelen
“Niets is zo privé als gegevens over je gezondheid. Patiënten en cliënten moeten erop kunnen vertrouwen dat zorgaanbieders uiterst zorgvuldig met hun medische gegevens omgaan. Als jouw medische gegevens worden gestolen of als er zomaar wordt gesnuffeld in je medisch dossier, dan is de impact groot. Met deze bezoeken willen we bereiken dat zorgaanbieders de nodige beschermingsmaatregelen treffen, zoals die in de AVG zijn bepaald. En waar verbetering nodig is, helpen we organisaties op weg,” aldus Monique Verdier, vicevoorzitter AP.
Clinical Diagnostics
In 2024 waren de meeste meldingen van datalekken afkomstig uit de sectoren gezondheid en welzijn. Het ging om meer dan 6.000 meldingen. De zorg is ook een populair doelwit van cybercriminelen. De consequenties van een lek kunnen ingrijpend zijn, zoals bij de datadiefstal bij het laboratorium van Clinical Diagnostics.
Klik hier voor het bericht van de AP.