VS verplicht inzage socialmedia-account van studenten die visum aanvragen

De Amerikaanse overheid accepteert alsnog visumaanvragen van buitenlandse studenten. Het betreft personen die in het land willen studeren of deelnemen aan een uitwisselingsprogramma.

Een van de voorwaarden is echter dat deze studenten hun socialmediaprofiel op ‘openbaar’ zetten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit onlangs via de eigen website gecommuniceerd.

Screening

“Onder nieuwe richtlijnen zullen we uitgebreide en grondige screenings uitvoeren, waaronder de online aanwezigheid, van alle studenten en deelnemers aan uitwisselingsprogramma’s,” luidt de aankondiging. “Om deze screening te faciliteren zullen alle visumaanvragers de instructie krijgen om de privacyinstellingen voor al hun socialmediaprofielen op ‘openbaar’ te zetten.” Nadere details heeft het ministerie niet gegeven.

Amerikaanse grondwet

In 2019 nam de VS al een soortgelijke maatregel. Bijna alle reizigers die een visum wilden aanvragen, werden verplicht hun socialmedianaam en (eerdere) e-mailadressen en telefoonnummers te overhandigen. Verschillende organisaties startten daarop een rechtszaak. Ze waren van mening dat deze maatregel in strijd was met het eerste amendement van de Amerikaanse grondwet: vrijheid van meningsuiting en religie.

Klik hier voor het bericht van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.